Instagram'dan…

Instagram'dan…
12 Mart 2018
Instagram'dan…
22 Mart 2018

Fotoğraf Açıklaması: #Repost @regularbooks
・・・
8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde hiçbir kadın çiçek, güzel sözler beklemiyor.
40.000 kadının daha iyi şartlarda çalışmak için toplanıp grev yapması, fabrikaya kilitlenip yangın çıkarılması…
Biz o kadınların sesiyiz. Biz o kadınların haklarını, kendi haklarımızı istiyoruz.
Aslında istediğimiz şeyler olağanüstü şeyler de değil. OLMASI GEREKEN şeyler.
Ben belki henüz çalışma saatleri, aldığı maaş, eşitsizlik yüzünden kanadı kırılan bir kadın değilim. Ben uçmayı öğreniyorum. Kimsenin beni engellemesine izin de vermeyeceğim. Ama ben onun sesi olabilirim. Sen de olabilirsin. Hep birlikte olmalıyız.
Ama benim de haklarım var. Ben sokakta yürürken yanımdan geçen erkekten korkmamalıyım, kendimi korunmak zorunda hissetmemeliyim. Tesettürlü kardeşim yahut minik etek giyen kardeşim. Hiç fark etmez. Biz kadınız, hepsinden öte biz insanız. Bunları yaşayan bir erkekte olabilir.
Biz özgürüz. Kadın Hakları Bildirgesi’nin ilk maddesi şöyle;
1. Kadın özgür doğar ve yaşamını erkeklerle eşit haklara sahip olarak sürdürür.
Biz evde ütü de yapabiliriz, patron da olabiliriz. 6. madde de şöyle diyor;
“….Kadın ve erkek yurttaşlar, ayrım yapılmaksızın bütün mevkilere kabul edilmelidir.” Bunlar bizim haklarımız. Biz ev işi yapmaktan meydana gelmedik.
Bu hakları bize sizler VEREMEZSİNİZ, çünkü bu haklar zaten BİZİM. Asıl hakkınız olmayan şey bizim haklarımıza sahip olmaya çalışmaktır, bizi haklarımızdan mahrum etmektir.
Biz sizlere göre biçilmek zorunda da değiliz. Sizlerin hayal ettiği gibi, istediği gibi de değiliz. Güzel, çekici yahut başka kavramlara sığdıramazsınız bizleri. Bizler, sadece bizleriz. Nasıl olmak istiyorsak. Bir erkeğin kaslı, karizmatik olmak zorunda OLMAMASI gibi.
Son olarak, ben burda bu yazıyı yazabiliyorum, konuşabiliyorum. Bu benim hakkım. Bu tüm kadınların hakkı. Bizleri bastırmaya çalışıp susturamazsınız. Gerektiği anda bağırmayı bilmek zorundayız. Bağıracağız da. Düşüncelerimizi, haklarımızı bağıracağız. “Hiç kimse fikirlerinden ötürü mahkum edilemez. Kadın idam sehpasına çıkma hakkına sahip olduğu gibi, konuşma kürsüsüne çıkma hakkına da sahiptir.”
*Kadın Hakları Bildirgesi – 10. Madde #8marchinternationalwomensday

İnstagram’da görüntülemek için tıklayın ⇒

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir